Informacje o Sosnowcu i okolicy

Cerkiew św. Wiery, Nadziei, Luby i ich Matki Zofii

Cerkiew św. Wiery, Nadziei, Luby i ich Matki Zofii

Gru 14, 2012

Cerkiew prawosławna p.w. Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii poświęcono w roku 1889. Usytuowana jest na północny wschód od dworca kolejowego- nie została zbudowana w prestiżowym miejscu, umieszczono ją poza strukturą ówczesnego centrum miasta – być może dzięki temu jako jedyna z trzech sosnowieckich cerkwi ostała się do dnia dzisiejszego. Wybudowana została dla miejscowych Rosjan, pracowników kolei i urzędników administracji, a fundusze na budowę uzyskano ze zbiórek społecznych. Budowa trwała w latach 1888-1889 roku. Parafia prawosławna powstała w roku następnym, 1890.

Świątynia zbudowana jest z czerwonej cegły, kamienia i betonu. Wzniesiona została na planie krzyża równoramiennego Nietuzinkową ciekawostką jest czteropiętrowa dzwonnica, umieszczona nad sklepieniem. Fundatorem ośmiu dzwonów był Henryk Dietel. Centralna, ośmioboczna część została zwieńczona cebulastym hełmem. Dębowy ikonostas, który oddziela miejsce ołtarzowe od miejsca przeznaczonego dla wiernych, wykonał moskiewski mistrz Lebiediew, a fundatorami tego dzieła byli bracia Schönowie. Centralna część ikonostasu zawiera ikony Chrystusa, św. Włodzimierza oraz św. Zofii z córkami.
W świątyni znajduje się także ikona Matki Boskiej Częstochowskiej, która została podarowana przez kolejarzy z Częstochowy, jak również piękna ikona przedstawiająca patronki cerkwi ufundowana przez Włodzimierza Diebila. Urokliwy wystrój wnętrza nie uległ zasadniczym zmianom od ponad wieku.

Starsza sosnowiecka cerkiew p.w. św. Aleksandra, istniejąca niegdyś w Granicy (dzisiejsza dzielnica Maczki), została rozebrana w latach 50. XX w. Trzecia cerkiew p.w. św. Mikołaja, została wybudowana za sprawą Henryka Dietla w 1905 roku, przy ulicy Wawel. Do roku 1938, kiedy to ze względów, jak to wówczas argumentowano, porządkowych, została rozebrana, pełniła funkcję głównej świątyni parafialnej w mieście.