Informacje o Sosnowcu i okolicy

Dom Ludowy w Sosnowcu

Dom Ludowy w Sosnowcu

Paź 3, 2017

Jednym z ciekawych zabytków Sosnowca jest Dom Ludowy. Budynek ten znajduje się przy ul. Klubowej 2, która zlokalizowana jest w dzielnicy Ostrowy Górnicze. Obiekt został wybudowany na początku XX wieku, w latach 1902-1903. Projekt wykonali warszawscy architekci – Franciszek Lilpop i Kazimierz Jankowski, którzy podparli się, promowanym wówczas przez Stanisława Witkiewicza, stylem zakopiańskim, czyli narodowym stylem budownictwa drewnianego. Dom Ludowy był jednym z kilku elementów kompleksu, który tworzyły następujące obiekty: Willa Dyrektora, szpital z 1893 roku, szkoła z 1901 roku, ambulatorium (także w stylu zakopiańskim) z 1904 roku, wyżej wymieniony Dom Ludowy oraz 2 domy urzędnicze charakteryzujące się stylem dworkowym z lat 20. XX wieku. Jest to ciekawy obiekt, wart zwiedzenia. I jak jesienny wypoczynek w Chorwacji pozwala na spokojne odwiedzenie zabytkowych obiektów, tak w Sosnowcu nawet w wakacyjnym sezonie obiekt jest łatwo dostępny.

Głównym inicjatorem i fundatorem budowy całego kompleksu było Warszawskie Towarzystwo Kopalń i Zakładów Hutniczych.
W okresie powstania budynek spełniał wiele funkcji: był między innymi gospodą górniczą, biblioteką i czytelnią, salą balową, salą bilardową, restauracją oraz salą teatralną. Wokół znajdował się park, który z czasem stał się miejscem wypoczynku i rozrywki urzędników i wybranych (wyróżnionych) pracowników Warszawskiego Towarzystwa Kopalń i Zakładów Hutniczych. Do wybuchu drugiej wojny światowej Dom Ludowy był ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego. Po zakończeniu II wojny światowej, aż do końca lat 70. XX wieku, stanowił Dom Kultury Kopalni Kazimierz-Juliusz.

Obecnie Dom Ludowy jest siedzibą Szkółki Drzew „Alicja” oraz Domu Weselnego. Oferowane są tutaj także miejsca noclegowe, choć zdecydowanie ciekawsza jest Chorwacja na jesień mimo iż będzie znacznie droższa. Z oryginalnych elementów budowli zachowały się do dziś drewniane stropy, stolarka okienna i drzwiowa, piece kaflowe oraz część wystroju wnętrz. Obecni właściciele odrestaurowali budynek z dużym zaangażowaniem, dzięki czemu można podziwiać ten pięknie zachowany obiekt zabytkowy.