Informacje o Sosnowcu i okolicy

Egzotarium w Sosnowcu

Egzotarium w Sosnowcu

Wrz 28, 2014

Egzotarium to budynek położony na terenie miejskiego parku im. Leona Kruczkowskiego, po wschodniej stronie ul. Kresowej. Usytuowany wśród drzew przy głównej alejce prowadzącej od ul. Piłsudskiego w kierunku rzeki Brynicy jest tu wydzielony i ogrodzony obszar, z widoczną szklarnią palmiarni. Już w 1935 roku w mieście były ogrody miejskie, a samo miasto oferowało ogrodnictwo botaniczne z pięknymi okazami roślin egzotycznych. Niestety w czasie II wojny światowej zostały one kompletnie zniszczone.

Budowę sosnowieckiego Egzotarium rozpoczęto w 1954 roku, a oddane do użytkowania zostało 2 lata później. Była to początkowo Palmiarnia i Akwarium. Zostało przekazane o użytku w 1956 roku jako placówka dydaktyczna.

Na dzień dzisiejszy Egzotarium skupia ponad 80 gatunków roślin z różnych części świata. Można tu zobaczyć gatunki występujące na pustyniach i półpustyniach, w tropikach po obu stronach oceanu czy też typową roślinność śródziemnomorską. Są tu rośliny, które występują w takim regionie jak Toskania, a także te, pośród których apartamenty Czarnogóra oferuje.

Jeśli natomiast chodzi o faunę to w ramach stałej ekspozycji można zobaczyć ryby i gady. Niezwykle cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych. Gady reprezentowane są przez 15 gatunków. Na uwagę zasługuje krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy czy 6 gatunków żółwi. Grupę oceanicznych stawonogów (kraby, langusty) szkarłupni (jeżowce, rozgwiazdy), niektórych ryb oceanicznych (ryba młot, ryba piła i inne), a także koralowców (fragmenty szkieletów korali z raf koralowych) wyeksponowano w szklanych gablotach w postaci preparatów. Można tu również podziwiać ptaki – kilkanaście gatunków papug, a także ssaki, taki jak np.: koczkodan czy małpa kapucynka, chomiki syberyjskie, tchórzofretki, szynszyle, świnki morskie, myszoskoczki, pieski preriowe.

Egzotarium odwiedzane jest każdego roku przez około 25 tys. osób. Sporą grupę stanowią dzieci i młodzież szkolna, dla których organizowane są tu lekcje.

Egzotarium można odwiedzać codziennie za wyjątkiem poniedziałków. W okresie letnim czynne jest od 10:00 do 18:00, natomiast w okresie zimowym zamykane jest ono o godzinę wcześniej.

Wstęp do Egoztarium jest płatny. Ceny biletów wynoszą 3zł za bilet normalny i 2 zł za bilet ulgowy. Najmłodsi, do lat trzech mogą zwiedzać Egzotarium za darmo.