Informacje o Sosnowcu i okolicy

Informacje o Sosnowcu

Informacje o Sosnowcu

Gru 13, 2012

Sosnowiec, to miasto na prawach powiatu położone na południu Polski, w województwie śląskim. Należy do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jest to pierwsze pod względem ilości mieszkańców miasto Zagłębia Dąbrowskiego.
Zlokalizowane na Wyżynie Śląskiej poprzecinane jest trzema rzekami: Białą Przemszą, Czarną Przemszą i Brynicą.
Nazwa miasta wywodzi się od borów sosnowych, które porastały te tereny jeszcze do 1830 roku. Pierwotnie brzmiała ona Sosnowice. W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego z lat 1880-1906 pojawia się po raz pierwszy nazwa Sosnowiec.
Miejscowość powstała jako typowe miasto przemysłowe, które miało obsługiwać zakłady przemysłu ciężkiego. Zadecydowała o tym jego dogodna lokalizacja na przecięciu szlaków kolejowych i drogowych. W wyniku restrukturyzacji przemysłu, która miała miejsce po 1989 roku, miasto przekształciło się w ośrodek przemysłowo-handlowy.
Sosnowiec urzeka wspaniałymi zabytkami, dużymi obszarami terenów zielonych, a także wielokulturowością. W Sosnowcu znajduje się siedziba parafii Kościoła Prawosławnego, obejmującego województwo śląskie i wschodnią Opolszczyznę. W mieście znajduje się także parafia Ewangelicko-Augsburska, a w przeszłości istniała w Sosnowcu Wielka Synagoga, która 9 września 1939 r. stała się z rąk hitlerowców miejscem kaźni wyznawców judaizmu.
W Sosnowcu mieści się unikatowa nekropolia: cmentarz wielowyznaniowy, podzielony na 4 części: katolicką, ewangelicką, prawosławną i żydowską.
Panorama miasta obfituje w obiekty Architektury Rezydencjonalnej, do której należą liczne pałace. Najstarszym zabytkiem miasta jest średniowieczny Zamek Sielecki. Sosnowiec może poszczycić się także unikatowym, bo wybudowanym w stylu zakopiańskim, Domem Ludowym, zabytkowymi dworcami kolejowymi, czy też Katedrą Wniebowzięcia NMP z polichromią Włodzimierza Tetmajera (jedyne skończone dzieło tego artysty w całym wnętrzu).