Informacje o Sosnowcu i okolicy

Katedra Wniebowzięcia NMP

Katedra Wniebowzięcia NMP

Gru 14, 2012

Kościół katedralny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został zbudowany na planie krzyża łacińskiego, według projektu architekta Karola Kozłowskiego, w latach 1893-1901. W 1899 r. został poświęcony i ustanowiono w nim parafię, a w 1906 r. zakończyła się budowa plebanii, która dziś jest domem biskupim. Zgodę zaborców na budowę uzyskano przez rozgłoszenie, że kościół ma być wotum dziękczynnym za uratowanie cara od śmierci w zamachu.

Świątynia prezentuje styl neoromański. Trójnawowy budynek z transeptem został zbudowany z cegły. Nad kruchtą wznosi się potężna wieża, zwieńczona hełmem, który w sposób charakterystyczny widoczny jest w panoramie miasta. W latach 1935-1939 założono witraże wykonane przez firmę Żeleńskiego w Krakowie.

Wewnątrz kościoła na początku XX wieku zostały namalowane freski prezentujące 14 scen o treści historyczno-religijnej oraz wizerunków 62 świętych. Wykonali je Włodzimierz Tetmajer i Henryk Uziembło. Polichromia we wnętrzu katedry jest wpisana odrębną decyzją do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego. Ołtarz główny (z 1903 r.) jest kopią ołtarza z krakowskiego kościoła Bożego Ciała z r. 1634. Jest to dzieło w stylu renesansowym, bogate i złocone. Ufundowali go robotnicy i majstrowie Walcowni Milowickiej (huty „Milowice”), a wykonał rzeźbiarz z Olkusza Paweł Turbas. W ołtarzu głównym oprócz rzeźbionego znajduje się namalowany przez Tetmajera obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej. W bazylice znajdują się jeszcze cztery boczne ołtarze : w kaplicy Matki Bożej Różańcowej, Jezusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Zyty. Autorem wiszącej nad głowami wiernych efektownej ambony jest Paweł Turbas.
Na placu kościelnym znajduje się kapliczka upamiętniająca bitwę stoczoną w 1863 r. przez powstańców z wojskiem carskim. Zniszczona podczas I wojny światowej, została odtworzona w 1930 roku.

Budynek plebani zbudowany na początku XX wieku, podobnie jak katedra, powstał według projektu architekta Karola Kozłowskiego. Jest to obiekt wolnostojący, usytuowany w bliskim sąsiedztwie kościoła.