Informacje o Sosnowcu i okolicy

Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie w Katowicach

Wrz 18, 2015

Powstanie Muzeum Śląskiego sięga I połowy lat 20-tych XX wieku. Ale tak na dobre muzeum zaczęło praktycznie działać z początkiem lat 90-tych. Oficjalne Muzeum powołano w styczniu 1929. Jednakże już w 1924 r. powstało Towarzystwo Muzeum Ziemi Śląskiej, które gromadziło eksponaty związane z kulturowym dziedzictwem Górnego Śląska. Niestety II wojna światowa okazała się tragiczna dla większości zgromadzonych zbiorów – zostały one albo zniszczone, albo rozgrabione.

Po wojnie początkowo Muzeum Śląskie znajdowało się w Bytomiu. Z początkiem lat 50-tych przemianowano je na Muzeum Górnośląskie, w którym wyeksponowana została większość ocalałych eksponatów z muzeum w Katowicach. Odbudowa pierwotnego Muzeum Śląskiego nastąpiła dopiero w 1984 r. Na nową siedzibę wyznaczono gmach dawnego Grand Hotelu w Katowicach – neorenesansowy budynek, wzniesiony w 1899 r., położony przy al. Wojciecha Korfantego. Dla szerokiej publiczności otwarto je w 1992 r. i od tego czasu zgromadzono w nim ponad 75 tys. eksponatów. Udało się odzyskać Galerię Malarstwa Polskiego z dziełami Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Artura Grottgera, Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Chełmońskiego. Jest tu także Galeria Malarstwa Polskiego po 1945 r., Przemysł Śląski w Produkcji Zbrojeniowej XX wieku oraz W Drukarni Jana Eichhorna. Muzeum Śląskie może pochwalić się zbiorem ponad 118 tys. eksponatów z różnych dziedzin sztuki, a także archeologii, etnografii, historii, fotografii, plastyki nieprofesjonalnej. W muzeum prezentowane są także liczne wystawy czasowe.

W większości przypomina typowe muzeum, jakie posiada Dalmacja noclegi oferująca w pobliżu niezwykle interesujących tego typu obiektów, czy proponująca komfortowe apartamenty Costa Blanca. Tym co je wyróżnia to część wystaw prezentowana na poprzemysłowym terenie byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Większość ekspozycji znajdzie się w podziemnych salach. Przeszklone boksy umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym, mimo iż znajdują się one na głębokości ponad 14 metrów poniżej poziomu terenu.

Muzeum Śląskie jest nieczynne: w poniedziałki, Wielkanoc, Boże Narodzenie, Nowy Rok. Od wtorku do niedzieli można zwiedzać je w godzinach od 10:00 do 20:00. Na zwiedzenie muzeum trzeba zarezerwować sobie około 2 godzin.