Informacje o Sosnowcu i okolicy

Pałac Dietla

Pałac Dietla

Gru 14, 2012

Pałac Henryka Dietla to niezwykle ciekawy, a zarazem przepiękny pałac z końca XIX wieku, należący do tzw. architektury rezydencjonalnej Sosnowca. Swoją architekturą wyróżnia się nie tylko na tle sosnowieckich obiektów tego typu, ale również w skali kraju. Położony w centrum miasta, na skraju pięknego krajobrazowego parku.
Pierwsze plany budynku, sygnowane przez Waligórskiego pojawiły się pod koniec XIX wieku. Projekt powstał w roku 1890. Około roku 1900, wraz z pracami wykończeniowymi pałacu, powstaje założenie parkowe otoczone murem, wraz z oranżerią oraz elementami małej architektury.

Rezydencja została wybudowana dla przemysłowca Henryka Dietla, który był założycielem pierwszej przędzalni wełny czesankowej w Królestwie Polskim i Cesarstwie Rosyjskim. Pałac był rezydencją Dietlów do 1945 roku, kiedy to w styczniu został zajęty przez NKWD na komendanturę. W okresie tym wiele części pałacu, a także część jego wyposażenia zostały znacząco zniszczonych. W późniejszym okresie, aż do 1997 roku. Obecnie pałac jest w rękach prywatnych i jest intensywnie remontowany.

Wnętrza pałacu zachowały część oryginalnego wyposażenia. Na pierwszym piętrze znajdują się sale reprezentacyjne- jadalnia i gabinet, wielka sala balowa i tzw. buduar; eklektyczny pokój fajkowy i gabinet secesyjny, salon klasycystyczny. Prawdziwą perełką pałacu jest niezwykła, bogato zdobiona łazienka, kilkakrotnie służąca potrzebom reżyserów filmowych. Obiekt jest cennym zabytkiem ze względu na stan zachowania wnętrz.