Informacje o Sosnowcu i okolicy

Pałac Schona w Sosnowcu

Pałac Schona w Sosnowcu

Paź 3, 2017

Pałac Schönów to zabytkowy, neobarokowy obiekt położony przy ulicy Chemicznej, na styku dwóch dzielnic Sosnowca – Pogoni i Środuli. Jest to okazały pałac, reprezentacyjna budowla zbudowana w 1885 roku. Należała niegdyś do przemysłowej rodziny Schonów. Pałac, otoczony parkiem, wybudował wzdłuż północnego krańca przędzalni czesankowej Ernsr Schon.

Pałac o stylu neobarkowym powstał na planie czworoboku. W jego trzech narożach znajdują się baszty. Posiada cztery kondygnacje zakończone dachem mansardowym. Baszty natomiast wieńczą cebulaste hełmy. Na fasadach wyróżniają się tarasy podtrzymywane przez barokowe kolumny z piaskowca. Elewacje bogato ozdobiono sztukaterią, wśród której przeważają liście i owoce dębu z monogramem „S”. Widać także płyciny dekorowane rocaille´ami i bogatymi girlandami. Na fasadzie można również dostrzec motyw ludzkiej twarzy, kartusze i hermy. I choć niezwykle ciekawy nie dorównuje tym, które można zobaczyć spędzając wakacje jesienią w Chorwacji.

Oryginalnie fasada pałacu znajdowała się od strony kolei. W latach 40. XX w. przeniesiono ją na stronę południową, na miejsce, gdzie niegdyś stała okazała oranżeria.

Pałac był bardzo dobrze wyposażony i zachwycał gustownym wystrojem wnętrz. Parter zajmowały pomieszczenia wykorzystywane na spotkania towarzyskie oraz pokoje mieszkalne. Na pierwszym piętrze po jednej stronie były sypialnie i toalety, obok prywatne pokoje właściciela pałacu. Po drugiej stronie znajdowały się bogato wykończone pokoje dla gości. Drugie piętro zajmowały pokoje dla służby, częściowo pokoje gościnne oraz pomieszczenia gospodarcze.
I choć wypad do Sosnowca będzie ciekawym, weekendowym pobytem, to jesienne wczasy w Chorwacji pozwolą na znacznie bardziej interesujące przeżycia.

Dzisiaj pałac gości Salę Reprezentacyjną Urzędu Stanu Cywilnego w Sosnowcu, Restaurację „Belvedere” oraz Muzeum w Sosnowcu. To ostatnie prowadzi i organizuje badania archeologiczne, głównie na terenie Sosnowca. Funkcjonuje tu Dział Historii i Kultury Miasta. Muzeum organizuje liczne wystawy czasowe. Posiada także dwie wystawy stałe:
– Schönowie w Sosnowcu – prezentuje dzieje przemysłowców na terenie Sosnowca do 1945 roku;
– Polskie Szkło Współczesne – kolekcja szkła prezentująca dokonania polskiego szklarstwa na przestrzeni XX i początku XXI wieku.