Informacje o Sosnowcu i okolicy

Sosnowiec na sportowo

Sosnowiec na sportowo

Gru 16, 2012

Na terenie miasta Sosnowiec funkcjonują liczne organizacje, które prowadzą działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu. W mieście działa blisko 60 klubów i stowarzyszeń sportowych, w tym uczniowskie kluby sportowe, a także Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze oraz Polskie Towarzystwo Tatrzańskie.

Poszczególne kluby prowadzą zajęcia w zakresie piłki nożnej, siatkowej, koszykowej, ręcznej, kulturystyki, rugby, szermierki, lekkoatletyki, pływania, tenisa ziemnego i stołowego, karate i wielu, wielu innych. W mieście działają dwie szkoły mistrzostwa sportowego prowadzące szkolenie w piłce siatkowej dziewcząt oraz w hokeju na lodzie.
Miasto posiada także bardzo bogatą bazę sportową. Są to między innymi stadiony i hale sportowe, korty tenisowe, boiska, siłownie, baseny, lodowisko (może nie tak nowoczesne, jakie oferuje na całym swoim terenie Skandynawia, ale zapewniające idealne warunki do jazdy na łyżwach czy grę w hokej) oraz atrakcyjne tereny rekreacyjne. „Stawiki” to akwen, na którym osoby wypoczywające mają do dyspozycji jachty, łodzie i kajaki.

„Balaton” to ośrodek zlokalizowany w leśnej otulinie GOP, jedynie 12 km od centrum Sosnowca. Jest tu 30ha lasów, w tym 10-cio hektarowe jezioro z malowniczą wysepką. Akwen jest zarybiony (niezbędna ogólnopolska karta wędkarska). Kolejny ośrodek rekreacji i wypoczynku to „Leśna”, w skład którego wchodzi park z dwoma jeziorami:Leśny i Smug. Główną atrakcją parku jest niewielki ogród zoologiczny. Na terenie kompleksu parkowego znajdują się dwa bary (z posiłkami na gorąco i lodziarnia) oraz muszla koncertowa. Wokół zbiorników wodnych rozmieszczone są place zabaw dla dzieci. Przez Park przebiegają dwa szlaki spacerowe. Sosnowiec posiada także Całoroczne Centrum Narciarskie w Parku „Środula”, gdzie przeprowadzanych jest szereg imprez sportowych: zawody lekkoatletyczne – biegi, zawody kolarskie, w tym Grand Prix Sosnowca w kolarstwie górskim, sportowe zawody szkolne. Park w sezonie zimowym cieszy się dużym powodzeniem wśród ludzi czynnie uprawiających sporty zimowe.