Informacje o Sosnowcu i okolicy

Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Gru 16, 2012

Teatr Zagłębie w Sosnowcu to niezwykłe miejsce o bardzo bogatej historii, które miało ogromne znaczenie w dziejach miasta.

Historia Teatru rozpoczęła się w 1897 roku, kiedy to Sosnowiec jeszcze nie posiadał praw miejskich. Otrzymał je dopiero pięć lat późni. Budynek teatru został wybudowany według planów Karola Steczkowskiego. Początkowo miał być to kompleks, w skład którego miał wchodzić Teatr Zimowy, Hotel Saski, Teatr Letni. Kilkakrotnie zmieniano nazwy obiektu, jak również wielokrotnie go przebudowywano. Obecny kształt zawdzięcza ostatniej modernizacji w latach 1976-78 i rozbudowie przeprowadzonej w 1992 roku.
Uroczyste otwarcie Teatru Zimowego odbyło się 6 lutego 1897 roku, a na premierowy spektakl wybrano „Zemstę” Aleksandra Fredry. 15 lipca 1897 roku otwarto w pobliskim parku scenę letnią (Teatr Letni). Na jego scenę przenoszono spektakle w sezonie letnim z macierzystej sceny. Przetrwał on do I wojny światowej, kiedy to został rozebrany i spalony.
—–
Jeżeli planujesz remont mieszkania bądź budowę domu, wejdź na materiały budowlane Wrocław i sprawdź naszą ofertę!
—–
Sosnowiecka scena była jedynym teatrem w regionie. We wczesnym okresie jego istnienia przyjeżdżali znakomici aktorzy. Pierwszym powojennym spektaklem był wystawiony 18 lutego 1945 roku „Walc w ogonku” – zestaw piosenek, skeczy i monologów.

31 sierpnia 1948 roku zlikwidowano „Teatr Miejski” w Sosnowcu, łącząc teatr katowicki z opolskim i sosnowieckim. Mimo że władze szybko wycofały się z tego pomysłu, to Sosnowiec wciąż administracyjnie przypisany był scenie katowickiej przez siedem lat. Dopiero 1 lipca 1955 roku na nowo otwarto teatr w Sosnowcu, który od tego momentu nosi nazwę Teatru Zagłębia.

Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte to okres unikalny, w którym teatr miał bardzo dobrą opinię oraz uznanie publiczności i krytyków, a także wsparcie finansowe. Latach 1997 – 2011 to zróżnicowany repertuar oraz wyrównany poziom aktorskiego rzemiosła. „Kordian” Juliusza Słowackiego w reżyserii Zbigniew Zasadnego zaskoczył wszystkich rozmachem, świetnym prowadzeniem aktorów, ale także interpretacją romantycznego tekstu. Ten spektakl sprawił, że Teatr Zagłębia zaistniał na arenie ogólnopolskiej i wzbudził zainteresowanie i uznanie krytyki. Teatr przez wiele lat tworzył także spektakle dla dzieci i młodzieży.