Informacje o Sosnowcu i okolicy

Trójkąt Trzech Cesarzy

Trójkąt Trzech Cesarzy

Wrz 28, 2014

Trójkąt Trzech Cesarzy to miejsce styku państw zaborczych tj.: Prus (Mysłowice), Rosji (Niwka, Modrzejów – obecnie Sosnowiec) i Austrii (Jęzor – obecnie Sosnowiec). W 1815 roku, podczas Kongresu Wiedeńskiego właśnie te trzy państwa dokonały nowego podziału Europy. Na ziemiach polskich powstało Królestwo Polskie pod panowaniem Rosji i Wolne Miasto Kraków pod zwierzchnictwem Austrii. Ich granice spotykały się z granicą Prus w miejscu połączenia Białej i Czarnej Przemszy. W 1846 r., po upadku powstania krakowskiego Wolne Miasto Kraków zostało przyłączone do Austrii. Warto wspomnieć, iż do III rozbioru Polski granice trzech mocarstw stykały się w mieście Niemirów.

Spędzając czas w okolicy warto tu przyjechać, a że wynajem samochodu Katowice oferuje w atrakcyjnych cenach, to dotarcie tutaj nie powinno stanowić problemu. Tani wynajem aut pozwala na swobodne poruszanie się po okolicy i zwiedzenie jak największej liczby atrakcji.

Trójkąt Trzech Cesarzy stał się wielką atrakcją turystyczną w regionie. W okresie 1880-1914 odwiedzały te okolice miliony wycieczkowiczów z Górnego i Dolnego Śląska, a także całych Niemiec. Dla odwiedzających przygotowano liczne atrakcje, między innymi przejście na tereny zaboru rosyjskiego i austriackiego, spacer po stronie niemieckiej tzw. Promenadą, wypoczynek w ogrodzie rozrywki, widok z wieży Bismarcka, jak również rejsy statkiem i łodziami po Przemszy.

Mały ruch graniczny umożliwiał przechodzenie przez mosty graniczne w celach handlowych wielu tysiącom osób. Przez most z Mysłowic do Modrzejowa, tylko w 1897 r. przeszło aż 1.200.000 tys. ludzi. Na wielką skalę kwitł przemyt. Utrzymywały się z niego, mimo dużego ryzyka, nie tylko całe rodziny, ale i okoliczne osady.

„Trójkąt” czy też „Kąt” znany był w całej Europie aż do zakończenia I wojny światowej. Wydarzenia które nastąpiły po klęsce Niemiec, jak rozpad Austrio-Węgier, rewolucja w Rosji, powstania śląskie 1919-1921, czy też plebiscyt na Górnym Śląsku, sprawiły, iż w 1922 r. przestały istnieć granice między państwami zaborczymi, a tym samym przestał istnieć „Trójkąt Trzech Cesarzy”.

Nazwa Trójkąt Trzech Cesarzy powstała po 1871 gdy doszło do zjednoczenia Niemiec. Linie graniczne stanowiły rzeki Biała Przemsza, Czarna Przemsza i Przemsza. W 1953 roku Jęzor przeniesiono administracyjnie do Sosnowca. Stąd też tereny dawnego styku trzech imperiów leżą dziś w granicach zaledwie dwóch miast.
Obecnie na terenie „Trójkąta” stoi Obelisk Pamięci. Przygotowywany jest także program rewitalizacji tego obszaru. Na starym nieczynnym już moście kolejowym planowana jest platforma widokowa, a dookoła całego terenu mają być wyznaczone ścieżki rowerowe. Ma być również wybudowane centrum historyczne.