Okolice Raciborza: śladem najpiękniejszych rezydencji

Okolice Raciborza mogą oczarować każdego miłośnika historii. Piękne zabytki, liczne rezydencje oraz malownicza sceneria – oto czynniki, dzięki którym wycieczki po tej części kraju mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Gdzie warto się wybrać? Co koniecznie trzeba zobaczyć w tej części województwa śląskiego?

Chałupki


Leżące przy przejściu granicznym z Czechami, są jedną z ciekawszych miejscowości w rejonie Raciborza. Tu, nad rzeką Odrą, znajduje się jedna z piękniejszych śląskich rezydencji. Pałac w Chałupkach, wzniesiony w miejscu zamku bogumińskiego, to ciekawy cel wycieczki dla miłośników pięknej architektury. Otoczony wspaniałym parkiem, jest jednym z tych zabytków, obok których nie można przejść obojętnie.

Krzyżanowice


Krzyżanowice to kolejna miejscowość, której w czasie wycieczki po ziemi raciborskiej warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dlaczego? Bo tutejszy pałac jest jednym z najciekawszych przykładów neogotycku angielskiego, z jakim można się spotkać na terenie województwa śląskiego. Rezydencja, należąca niegdyś do rodu von Praschma oraz do Lichniowskich, znana jest m. in. jako miejsce pobytu van Beethovena. Dziś pałac ten służy jako dom opieki, choć otaczającym go parkiem mogą się cieszyć wszystkie zainteresowane tym miejscem osoby.

Wojnowice


Pałac w Wojnowicach to kolejny skarb w rejonie Raciborza, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi. Tutejszy zespół pałacowo-parkowy zachwyca zarówno swą formą, jak i rozmiarami. Pałac z XIX wieku jest obecnie siedzibą dwóch placówek muzealnych: Muzeum Horroru oraz Muzeum Dawnej Wsi. Wiele radości dają też spacery po rozległym parku, na terenie którego znalazło się m. in. mini zoo.

Tworków


W centrum Tworkowa uwagę przyciąga kościół parafialny p. w. św. Piotra i Pawła z końca XVII wieku, będący jednym z ciekawszych przykładów sztuki barokowej w tej części województwa śląskiego. Drugim zabytkiem, którego w czasie wycieczki po tej miejscowości nie można pominąć, jest zamek. Jego pozostałości do dziś intrygują swymi rozmiarami oraz tajemniczym charakterem.

Ziemia raciborska to moc atrakcji dla każdego z nas. Możliwość wędrowania po okolicach tak pięknego miasta, jak Racibórz, każdemu turyście sprawi wiele radości. Cenne zabytki i piękne widoki sprawią, że taka wyprawa stanie się wyjątkową przygodą.