Skarby Dolnego Śląska: Srebrna Góra

Cieszy się wielkim powodzeniem wśród turystów, a wycieczki po jej terenie zmieniają się w wyjątkową lekcję historii. Srebrna Góra to cenne zabytki, ciekawe dzieje oraz okolica, która może oczarować każdego. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Z kart historii: Srebrna Góra i jej dzieje


Początki Srebrnej Góry wiążą się ściśle z historią górnictwa srebra, które w tej części Dolnego Śląska rozwijało się już w XIII wieku. W pierwszej połowie XIV wieku nadano miejscowości pierwsze przywileje górnicze, dzięki czemu mogła się ona pomyślnie rozwijać w kolejnych latach. Do dziś można tu podziwiać wiele ciekawych zabytków, które przypominają nam o czasach świetności miasta. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po Srebrnej Górze?

Co warto zobaczyć w tym mieście?


Srebrna Góra ma się czym pochwalić, a cennych zabytków na jej terenie nie brakuje. Barokowy kościół św. Piotra i Pawła, dawny kościół ewangelicki oraz ciekawa zabudowa, którą można podziwiać w rejonie rynku – oto atrakcje, dzięki którym spacery po tym mieście mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Najważniejszym zabytkiem tego miasta jest jednak potężna twierdza, wzniesiona z polecenia króla pruskiego Fryderyka II. Dziś jest ona wielką atrakcją, po której oprowadza miejscowy przewodnik. Dzięki niemu można tu zdobyć wiele cennych wiadomości, a jednocześnie – odwiedzić najciekawsze miejsca na terenie jednej z najsłynniejszych fortyfikacji w Polsce.

Okoliczne atrakcje: gdzie warto się wybrać?


Okolice Srebrnej Góry kuszą przede wszystkim miłośników aktywnego wypoczynku. Popularnym miejscem spacerów jest tu Przełęcz Srebrna, która oddziela Góry Sowie od Gór Bardzkich. Pasma te mogą się pochwalić gęstą siecią szlaków turystycznych, zatem każdy z nas może do woli wędrować po ich terenie. Nie brak też w tym rejonie atrakcji dla turystów – krajoznawców, zainteresowanych nie tyle pieszymi wędrówkami, co dolnośląskimi zabytkami. Dla nich ciekawymi kierunkami wyprawy będą takie miejscowości, jak Bardo, Nowa Ruda lub pełne cennych zabytków Ząbkowice Śląskie.

Srebrna Góra to ważny ośrodek turystyczny, zatem tanie kwatery w rejonie tego miasta można znaleźć bez problemu. Ułatwia to planowanie dłuższych pobytów w tej części Dolnego Śląska oraz organizowanie wypraw śladami ważnych wydarzeń historycznych.

1 thought on “Skarby Dolnego Śląska: Srebrna Góra

  1. Zaletą Srebrnej Góry jest bogata baza hotelowa w każdym budżecie. Podczas planowania pobyty nie ma problemu ze znalezieniem noclegu.

Comments are closed.