Tworków: co warto zobaczyć?

Na terenie województwa śląskiego nie brak miejscowości, których zwiedzenie może sprawić wiele radości miłośnikom historii. Jedną z tych miejscowości, które mogą się okazać ciekawym punktem w programie historycznej wycieczki po tej części kraju, jest Tworków. Co warto zobaczyć w tym miejscu?

Tworków to jedna z ciekawszych wsi, jakimi może się pochwalić Górny Śląsk. Tu, w odległości około 15 km od Raciborza, czekają na turystów ciekawe atrakcje oraz cenne pamiątki, dzięki którym każdy z nas może w ciekawy sposób poznawać dzieje tej miejscowości. A co wiemy na temat przeszłości Tworkowa?
Wiadomo, że osadnictwo w tym miejscu zaczęło się rozwijać dość wcześnie. W dokumentach wzmianki o tej wsi pojawiają się już w połowie XIV wieku, można jednak założyć, że historia wsi zaczyna się już w wieku XIII. Do XV wieku miejscowość ta była własnością rodziny Tworkowskich, później dość często zmieniała właścicieli. Co warto zobaczyć w tej miejscowości?

Kto w czasie wycieczki po województwie śląskim trafi do Tworkowa, ten będzie mógł zobaczyć kilka interesujących pamiątek z dawnych czasów. Z XVIII wieku pochodzi zabytkowa kaplica św. Urbana, której warto się przyjrzeć, kusi też kościół parafialny, będący zabytkiem z końca XVII wieku. Kościół ten może się pochwalić dość bogatym wyposażeniem, utrzymanym głównie w stylu barokowym. W jego wnętrzu można m. in. zobaczyć tak ciekawe dzieła sztuki, jak obrazy „Przekazanie kluczy św. Piotrowi” i „Nakarmienie rzesz”. W kościele tym uwagę przyciąga również piękna loża kolatorska oraz krypta – miejsce spoczynku dawnych panów Tworkowa. Gdzie jeszcze warto się wybrać, by móc lepiej poznać dzieje tej miejscowości? Ciekawym punktem w programie wycieczki po tej wsi będą ruiny tutejszego zamku. Zniszczony przez pożar w 1931 roku zamek do dziś zadziwia swymi rozmiarami oraz potęgą. Jest on jednym z tych obiektów, dzięki którym pamięć o czasach świetności Tworoga i jego dawnych mieszkańcach wciąż trwa. Warto zobaczyć tę potężną ruinę, warto przespacerować się po jej terenie. To ciekawe miejsce, którego poznanie może się dla każdego miłośnika historii okazać ciekawym doświadczeniem.

1 thought on “Tworków: co warto zobaczyć?

  1. Historycznie bogate miejsce. Spodoba się każdemu, kto interesuje się historią.

Comments are closed.