Śląskie zabytki techniki – osiedle Nikiszowiec

Szlak Zabytków Techniki, który prowadzi miłośników atrakcji industrialnych przez tereny województwa śląskiego, może się pochwalić licznymi i wyjątkowo zróżnicowanymi obiektami. Dawne huty i kopalnie, obiekty związane z koleją i odlewnictwem – oto atrakcje, na których skupia się ta trasa turystyczna. Industrialne wycieczki po terenie województwa śląskiego są jednocześnie wyjątkową okazją dla tych, którzy chcą zobaczyć dawne osiedla robotnicze. Z taką zabytkową zabudową spotkać się można w wielu miastach, choć dla większości turystów odwiedzających Górny Śląsk, priorytetem staje się wizyta na katowickim Nikiszowcu. Co warto zobaczyć w tej części Katowic?

Wędrówka po Nikiszowcu to podróż w czasie oraz jedyna w swoim rodzaju szansa na zapoznanie się z górniczą tradycją. Proste bloki fascynują ogromną ilością detali architektonicznych, a zielone podwórka sprawiają, że osiedle to urzeka spokojem i sielską atmosferą. Ponieważ wszystkie obiekty na terenie osiedla projektowali Emil i Georg Zillmannowie, wciąż urzeka ono swą spójnością i jednolitym charakterem. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego niezwykłego skrawka Katowic?

Wycieczki po Nikiszowcu warto zacząć od wizyty na Placu Wyzwolenia, przy którym wznosi się neobarokowy kościół św. Anny. Jego budowę rozpoczęto w 1914 roku. Do dziś świątynia ta służy mieszkańcom Nikiszowca, jest też miejscem, w którym często gromadzą się górnicy – szczególnie z okazji Barbórki. Kościół ten znajduje się w centralnej części osiedla. W jego sąsiedztwie można dostrzec charakterystyczny budynek poczty oraz pasaż handlowy. Intryguje też magiel – budynek, który dawniej służył gospodyniom z Nikiszowca, a dziś – turystom pragnącym zwiedzić urządzone w jego murach muzeum. Najważniejsze są tu jednak bloki, w których sto lat temu urządzone zostały mieszkania dla pracowników pobliskiej kopalni. Podwórka, piece do wypieku chleba czy chlewiki – wszystko to wciąż można dostrzec w trakcie spaceru po tym wyjątkowym skrawku Katowic. Intryguje też przylegająca do osiedla dawna kopalnia „Giesche”, dziś znana jako kopalnia „Wieczorek”. To w niej pracowała większość mieszkańców Nikiszowca – jednego z najpiękniejszych osiedli robotniczych w Polce i jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych województwa śląskiego.

Przeczytaj również