Atrakcje turystyczne Wodzisławia Śląskiego

Wodzisław Śląski być może nie należy do najbardziej popularnych miast wśród turystów, warto jednak zajrzeć tu i na własne oczy zobaczyć jego najcenniejsze zabytki. Kilka obiektów, które znajdują się na terenie Wodzisławia Śląskiego, to zabytki cenne i wyjątkowe, którym warto poświęcić choć trochę uwagi.

Jednym z ważniejszych obiektów zabytkowych jest tu z pewnością zespół pofranciszkański. Dawne zabudowania klasztoru franciszkanów swą historią sięgają aż do XIII stulecia. To właśnie w tym czasie Franciszkanie zawitali do Wodzisławia, a sprowadził ich tu sam książę Władysław Opolski. W XV wieku przy klasztorze powstał murowany kościół Świętej Trójcy, który dzisiaj jest najstarszym kościołem na terenie miasta. Obecne zabudowania klasztorne są z kolei datowane na XVII stulecie. Niestety, sam kościół wymaga obecnie gruntownego remontu, zaś dawny klasztor służy dziś jako siedziba Sądu Rejonowego.

Drugim ważnym zabytkiem architektury sakralnej jest kościół parafialny. Jego historia jest stosunkowo krótka, ponieważ świątynia ta powstała na początku XX wieku w stylu neogotyckim. Charakterystyczna wieża kościelna dość szybko stała się jednak symbolem miasta. Warto odwiedzić sam kościół oraz zwrócić uwagę na jego najbliższe otoczenie. Tu z pewnością wyróżnia się krzyż pokutny, jeden z nielicznych zachowanych na Śląsku krzyży stawianych przez przestępców jako forma pokuty za swe grzechy.

Wodzisław Śląski to jednak nie tylko budowle sakralne. Ciekawie prezentują się także te zabytki, które mają świecki charakter. Wśród miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w tym mieście, znajduje się przede wszystkim staromiejski rynek. Wyznaczono go już w połowie XIII wieku, zaś jego okazałe rozmiary mogą świadczyć o dużej roli, jaką Wodzisław Śląski odgrywał wówczas w tym regionie. Dzisiejszy rynek to przede wszystkim powojenna rekonstrukcja, dzięki której każdy turysta zaglądający do tego miasta może poczuć jego dawny klimat.
Z innych budowli na które warto zwrócić uwagę wymienić należy pałac, zbudowany w XVIII wieku. Dawna siedziba właścicieli miasta dziś ma charakter typowej, klasycystycznej budowli, we wnętrzach której mieszczą się urzędy oraz muzeum.