Katowickie symbole – Spodek

Ta słynna hala widowiskowo-sportowa jest jednym z symboli województwa śląskiego oraz jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów, jakimi mogą się pochwalić Katowice. Spodek intryguje swą formą, dzięki czemu stał się wizytówką katowickiego centrum. Co warto wiedzieć na temat tej niezwykłej budowli?

Z kart historii


Katowickie UFO to ważny punkt w programie niemal każdej wycieczki po Katowicach. Fakt, obiekt ten wznosi się przy ważnym rondzie sprawia, że nie można go przegapić. Katowicki Spodek to ciekawa budowla, która już samą swa lokalizacją wzbudziła sporo emocji. Bliskość kopalni oraz związane z tym faktem szkody górnicze sprawiły, że dla potężnej hali widowiskowo-sportowej najważniejszą sprawą stały się solidne fundamenty. Pierwotnie obiekt miał powstał na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, jednak decyzją generała Jerzego Ziętka stanął on w ścisłym centrum miasta. Zbudowany w latach 1964 – 1971, szybko stał się znanym miejscem dla tych, którzy lubią brać udział w wystawach, koncertach oraz w ważnych wydarzeniach sportowych. Jednorazowo w obiekcie tym może się zmieścić ponad 11 tysięcy widzów, co pozwala na organizowanie w jego wnętrzu ważnych imprez.

Spodek i jego otoczenie


Spodek może się pochwalić nie tylko ciekawą formą, ale i interesującym otoczeniem. Jednym z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych sąsiadów tej hali jest pomnik poświęcony Powstańcom Śląskim. W pobliżu można też dostrzec pomnik przedstawiający generała Jerzego Ziętka – człowieka, który dla powojennych Katowic zrobił bardzo dużo. Za Spodkiem rozciąga się strefa kultury, znana z nowoczesnych budynków. Centrum kongresowe, sala koncertowa NOSPR oraz tereny dawnej kopalni, zajmowane dziś przez Muzeum Śląskie – oto najważniejsze atrakcje, jakie czekają na gości w tej części Katowic.

Województwo śląskie ma się czym pochwalić, a intrygujących budowli i architektonicznych ciekawostek jest tu sporo. W czasie wycieczki po Katowicach można znaleźć wiele takich perełek, kuszących niezwykłymi formami i potężnymi rozmiarami. W ich gronie znajduje się i Spodek – obiekt, któremu w czasie wycieczki po stolicy województwa śląskiego z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.