Śląskie skarby – z wizytą w Krzyżanowicach

Krzyżanowice to jedna z ciekawszych wsi na terenie województwa śląskiego oraz jedna z tych miejscowości, w których podczas wycieczki po okolicach Raciborza z pewnością warto się zatrzymać. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Co warto zobaczyć podczas pobytu na ternie Krzyżanowic?

Wokół pałacu


Zbudowany w 1670 roku pałac do dziś pozostaje najważniejszym obiektem na terenie Krzyżanowic. Znany głównie jako własność rodziny Lichnowskich, wyróżnia się ciekawą sylwetką i ciekawym otoczeniem. Co warto zobaczyć podczas spaceru wokół tej rezydencji? Okrągła wieża, kaplica pałacowa oraz neogotyckie detale architektoniczne – oto cechy, którymi wyróżnia się rezydencja Lichnowskich w Krzyżanowicach. Warto też zwrócić uwagę na pamiątkowe tablice, które przypominają o wizycie w tym miejscu Ludwika van Beethovena i Franciszka Liszta – znanych kompozytorów, którzy doskonale znali się z właścicielami krzyżanowickiej rezydencji. A co ciekawego można ujrzeć w pobliży pałacu? Z pewnością warto przyjrzeć się tak ciekawej budowli, jaką jest neogotycki budynek bramny z połowy XIX wieku. To nic innego, jak dawny wjazd do pałacu, będący dziś jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w rejonie Raciborza.

Świątynia parafialna


Kto zajrzy do centrum wsi, ten będzie mógł zobaczyć kolejną ciekawą budowlę. To kościół parafialny p. w. św. Anny – cenny zabytek architektury sakralnej z końca XVIII wieku, będący interesującym przykładem stylu późnego baroku w budownictwie sakralnym. Warto tu zwrócić uwagę na nieco starszą gotycko-renesansową wieżę, pochodzącą najprawdopodobniej z przełomu XV i XVI stulecia. Jest to pamiątka po poprzedniej świątyni stojącej w tym miejscu. Interesującą ozdobą jest tu również kartusz z herbem Lichnowskich, który można ujrzeć nad głównym wejściem do tej świątyni. W pobliżu kościoła czeka kolejny zabytek. To plebania, zbudowana w latach 20-tych XIX wieku. Ta klasycystyczna budowla przyciąga ciekawym portykiem, będącym główną ozdobą elewacji tego obiektu.

Zabytki mniej znane


W czasie wycieczki po terenie Krzyżanowic ujrzeć można też wiele ciekawych kapliczek – niewielkich zabytków sztuki sakralnej, które są cennymi pamiątkami z dawnych czasów. Na jakie kapliczki warto tu zwrócić szczególną uwagę? Późnobarokowa figura św. Jana Nepomucena z XVIII wieku oraz kapliczka św. Jana Nepomucena, pochodząca z końca XVII stulecia – oto ciekawe zabytki małej architektury sakralnej, z którymi w trakcie wycieczki po Krzyżanowicach z pewnością warto się zapoznać.

Krzyżanowice to ciekawy punkt na turystycznej mapie województwa śląskiego. Nie brak tu cennych zabytków, które warto zobaczyć w trakcie wycieczki po Górnym Śląsku oraz atrakcji, które swym pięknem i wyjątkowym charakterem mogą oczarować każdego.

Przeczytaj również